BAJA TROIA TÜRKİYE, FIA European Cup for Cross Country Bajas takviminde 2. Yılında

Daha rekabetçi etapları, daha başarılı organizasyonu ile 2024 yılında 7 – 10 Kasım tarihlerinde 7. Senesinde Çanakkale‘de start alıyor.

FIA European Cup for Cross-Country Bajas

Period Country Competition name
4 May 2024 ESP Baja TT Dehesa Extremadura
07 July 2024 ITA Italian Baja
11 August 2024 HUN XXI. HunGarian Baja
22 September 2024 PRT Baja TT Sharish Reguengos - Mourão - Redondo
10 November 2024 TUR Baja Troia
Baja Troia Türkiye 2023 Çanakkale’de Tamamlandı

Baja Troia Türkiye 2023 Çanakkale’de Tamamlandı

İstanbul Offroad Kulübü (İSOFF) tarafından düzenlenen Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Avrupa Cross-Country Baja Kupası 5. ayağı Baja Troia Türkiye sona erdi. Polonya, Macaristan, İtalya, Portekiz, Belçika, Arjantin, Fransa, Ukrayna, İspanya ve Türkiye gibi birçok ülkeden sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen yarış aynı zamanda Doğu Avrupa Cross-Country Kupası‘na da puan verdi.

Çanakalan, Salihler, Ovacık, Çamlıca, Zerdalilik, Kuşçayırı, Gökçeiçi, Karapınar, Terziler ve Serçiler rotasında 3 gün boyunca devam eden organizasyonun FIA Avrupa Cross-Country Baja Kupası genel klasmanında Polonya’dan Krisistof Holoviç – Lukas Kurzea (Fosfopower) birinci, Belçika’dan Jislen de Mevius – Johan Jalet (G Rally Team) ikinci, İtalya’dan Ammerigo Ventura – Mirco Brun (Quadi Racing) üçüncü olarak finişe geldiler.
FIA klasmanında yarışan Türk ekipler arasında Rally Raid Team Türkiye‘den İsrafil Akyüt – Mert Tepe altıncı, Mert Becce-Sertaç Tatar sekizinci ve Eylem Tekin Erişti – Ejder Erişti onuncu olarak tammaladılar. Bu yarışın ardından Rally Raid Team Türkiye, FIA Avrupa Cross-Country Baja Kupası T4 Takımlar Birinciliğini kazandı.
Yarışın Doğu Avrupa Cross-Country Kupası klasmanında TH1 kategorisinde Mehmet Tüfekçioğlu – Uğur Tepe, TH2 kategorisinde İtalya’dan Marco Ernesto Leva – Alexia Giugin, TH3 kategorisinde Çağrı Çıtanak – Bener Baş, TH4 kategorisinde Benan Engin – Bülent Gültekin birinci sırayı aldı.
T1 klasmanında İtalya’dan Massimo Gabrieliski – Luca Macrini birinci olurken, SSV klasmanında Bulgaristan’dan Vladislav Velkov – Nikolay Nikolaye birinci, İran’dan Hamed Salimi Mavi ve Zare Rafie Kiyareş ikinci, Murat Öztiryaki ve Mert Öztiryaki üçüncü, TH klasmanda Bener Baş – Çağrı Çıtanak birinci, İtalya’dan Andretto Filipo – Francesco Proi ikinci ve Ahmet Tınkır – Ali Günpay üçüncü olarak podyuma çıkan sporcular oldular.
TOSFED
Baja Troia Türkiye 2023 FIA Takvimine Alındı

Baja Troia Türkiye, 2023 FIA Takvimine Alındı

İstanbul Off Road Kulübü tarafından düzenlenen BAJA TROIA TÜRKİYE, 2023 yılında FIA resmi takviminde yer alan bir yarış olarak koşulacak.

Türkiye, İSOFF’un organizasyonu ile ilk kez OFF-Road kategorisinde FIA onaylı bir yarış serisinde yer alacak
İspanya, Yunanistan, Macaristan ve Portekiz’in yanı sıra Türkiye ile toplam 5 ülkenin ev sahipliği yapacağı FIA European Cup for Cross Country Bajas kategorisinde yer alan BAJA TROIA TÜRKİYE, 20-22 Ekim 2023 tarihleri arasında Çanakkale’de start alacak.
İstanbul Off Road Kulübü, 2017 yılından beri büyük özverilerle düzenlediği bu görkemli yarış ile Avrupa liginde Türkiye’yi temsil etmenin gururunu yaşıyor.
Bu başarıda en büyük alkışı İSOFF Ailemiz hak ediyor.
İstanbul Off Road Kulübü olarak bu organizasyonu sıfırdan FIA Yarışı çizgisine taşıdığımız zorlu süreç içinde, her adımda yanımızda olan tüm İSOFF üyelerimize ve kulübümüzün üyesi olsun olmasın İSOFF ruhu ile desteğini esirgemeyen tüm dostlarımıza, Çanakkale’ye ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonuna teşekkür ederiz.

FIA European Cup for Cross-Country Bajas

Period Country Competition name
14-16/04/2023 ESP Baja TT Dehesa Extremadura
17-20/05/2023 GRC 10th Rally Greece OffRoad
10-13/08/2023 HUN XX. Hungarian Baja
22-24/09/2023 PRT Baja TT Sharish Reguengos Mourão
20-22/10/2023 TUR Baja Troia
Hep Aynı Ruh Hep Farklı Yarış - Baja Troia Türkiye 2022

Hep Aynı Ruh Hep Farklı Yarış

Senelerdir yaptığımız aynı yarıştı.
Senelerdir yaptığımızdan çok farklı bir yarıştı.

Etaplar aynı köylerden geçiyordu.
Etaplar tamamen farklı yerlerdeydi.

Parkur sert virajlar, uzun düzlükler ve geniş toprak yollarla hız ağırlıklıydı.
Parkur sert bumplar, su geçişleri, kanallı ve kaya geçişli noktalarla yavaş ve off-road ağırlıklıydı.

Parkurları seçerken yarışmak için en mantıklı rotayı aradık.
Parkurları biraz uzatıp en yeşil ağacın, en mavi barajın, en güzel deniz manzarasının yanından geçirdik.

Tanıdık yarışçılar geldi.
Yabancı yarışçılar çoktu.

Senelerdir uluslararası bir yarış yapıyorduk.
Bu sene FIA Aday Yarışıydık.

Bu sene Baja Troia Türkiye tarihi belirlenip ilk planlamalara başladığımız günlerde hepimizi heyecanlandıran bir gelişme oldu. Baja Troia Türkiye takvime, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından Avrupa Cross-Country Baja Kupası aday yarışı olarak girdi.

 

Baja Troia artık FIA Aday Yarışı

Baja Troia Türkiye FIA Cross Country Bajas European Cup | 22 - 25 September 2022

2017 yılından bu yana pandemi dönemi hariç her yıl düzenli olarak organize ettiğimiz efsaneler diyarı Çanakkale Baja Troia yarışımız FIA Cross Country Baja yarışlarının Avrupa ayağına aday yarış olmuştur.

Bu yıl FIA’dan gelecek olan gözetmenler eşliğinde düzenlenecek olan Baja Troia Turkey yarışı başarılı bir şekilde tamamlanırsa 2023 yılında FIA Cross Country Baja Avrupa Kupasının resmi bir ayağı olarak koşulacak.

Isoff olarak düzenleyeceğimiz bu yarış Formula 1, ve WRC’den sonra Türkiye’de düzenlenen 3. uluslar arası tanınırlığa yarış olacaktır. Efsaneler diyarı ve geçilmez Çanakkale’mizi tanıtmak için mükemmel bir fırsat. Bu organizasyonu birkez daha başarılı bir şekilde tamamlamak için tüm üyelerimizin ve Çanakkale halkının desteğini bekliyoruz.

Baja Troia Çanakkale’de Tamamlandı

Baja Troia Çanakkale’de Tamamlandı

İstanbul Offroad Kulübü (İSOFF) tarafından 2017 senesinden bu yana Doğu Avrupa Baja Kupası Türkiye ayağı olarak düzenlenen Baja Troia Turkey, 28-31 Ekim tarihleri arasında Çanakkale’de organize edildi. Türkiye, İtalya, Bulgaristan, Yunanistan ve Polonya’dan toplam 50 araç ve 100 sporcu, 4 gün boyunca 828,65 km.lik parkurda mücadele etti…