Baja Troia Türkiye 2023 FIA Takvimine Alındı

Baja Troia Türkiye, 2023 FIA Takvimine Alındı

İstanbul Off Road Kulübü tarafından düzenlenen BAJA TROIA TÜRKİYE, 2023 yılında FIA resmi takviminde yer alan bir yarış olarak koşulacak.

Türkiye, İSOFF’un organizasyonu ile ilk kez OFF-Road kategorisinde FIA onaylı bir yarış serisinde yer alacak

İspanya, Yunanistan, Macaristan ve Portekiz’in yanı sıra Türkiye ile toplam 5 ülkenin ev sahipliği yapacağı FIA European Cup for Cross Country Bajas kategorisinde yer alan BAJA TROIA TÜRKİYE, 20-22 Ekim 2023 tarihleri arasında Çanakkale’de start alacak.

İstanbul Off Road Kulübü, 2017 yılından beri büyük özverilerle düzenlediği bu görkemli yarış ile Avrupa liginde Türkiye’yi temsil etmenin gururunu yaşıyor.

Bu başarıda en büyük alkışı İSOFF Ailemiz hak ediyor.

İstanbul Off Road Kulübü olarak bu organizasyonu sıfırdan FIA Yarışı çizgisine taşıdığımız zorlu süreç içinde, her adımda yanımızda olan tüm İSOFF üyelerimize ve kulübümüzün üyesi olsun olmasın İSOFF ruhu ile desteğini esirgemeyen tüm dostlarımıza, Çanakkale’ye ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonuna teşekkür ederiz.

FIA European Cup for Cross-Country Bajas

Period Country Competition name
14-16/04/2023 ESP Baja TT Dehesa Extremadura
17-20/05/2023 GRC 10th Rally Greece OffRoad
10-13/08/2023 HUN XX. Hungarian Baja
22-24/09/2023 PRT Baja TT Sharish Reguengos Mourão
20-22/10/2023 TUR Baja Troia
Hep Aynı Ruh Hep Farklı Yarış - Baja Troia Türkiye 2022

Hep Aynı Ruh Hep Farklı Yarış

Senelerdir yaptığımız aynı yarıştı.
Senelerdir yaptığımızdan çok farklı bir yarıştı.

Etaplar aynı köylerden geçiyordu.
Etaplar tamamen farklı yerlerdeydi.

Parkur sert virajlar, uzun düzlükler ve geniş toprak yollarla hız ağırlıklıydı.
Parkur sert bumplar, su geçişleri, kanallı ve kaya geçişli noktalarla yavaş ve off-road ağırlıklıydı.

Parkurları seçerken yarışmak için en mantıklı rotayı aradık.
Parkurları biraz uzatıp en yeşil ağacın, en mavi barajın, en güzel deniz manzarasının yanından geçirdik.

Tanıdık yarışçılar geldi.
Yabancı yarışçılar çoktu.

Senelerdir uluslararası bir yarış yapıyorduk.
Bu sene FIA Aday Yarışıydık.

Bu sene Baja Troia Türkiye tarihi belirlenip ilk planlamalara başladığımız günlerde hepimizi heyecanlandıran bir gelişme oldu. Baja Troia Türkiye takvime, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından Avrupa Cross-Country Baja Kupası aday yarışı olarak girdi.

 

Baja Troia artık FIA Aday Yarışı

Baja Troia Türkiye FIA Cross Country Bajas European Cup | 22 - 25 September 2022

2017 yılından bu yana pandemi dönemi hariç her yıl düzenli olarak organize ettiğimiz efsaneler diyarı Çanakkale Baja Troia yarışımız FIA Cross Country Baja yarışlarının Avrupa ayağına aday yarış olmuştur.

Bu yıl FIA’dan gelecek olan gözetmenler eşliğinde düzenlenecek olan Baja Troia Turkey yarışı başarılı bir şekilde tamamlanırsa 2023 yılında FIA Cross Country Baja Avrupa Kupasının resmi bir ayağı olarak koşulacak.

Isoff olarak düzenleyeceğimiz bu yarış Formula 1, ve WRC’den sonra Türkiye’de düzenlenen 3. uluslar arası tanınırlığa yarış olacaktır. Efsaneler diyarı ve geçilmez Çanakkale’mizi tanıtmak için mükemmel bir fırsat. Bu organizasyonu birkez daha başarılı bir şekilde tamamlamak için tüm üyelerimizin ve Çanakkale halkının desteğini bekliyoruz.

Baja Troia Çanakkale’de Tamamlandı

Baja Troia Çanakkale’de Tamamlandı

İstanbul Offroad Kulübü (İSOFF) tarafından 2017 senesinden bu yana Doğu Avrupa Baja Kupası Türkiye ayağı olarak düzenlenen Baja Troia Turkey, 28-31 Ekim tarihleri arasında Çanakkale’de organize edildi. Türkiye, İtalya, Bulgaristan, Yunanistan ve Polonya’dan toplam 50 araç ve 100 sporcu, 4 gün boyunca 828,65 km.lik parkurda mücadele etti…