Baja Troia Türkiye 2023 Çanakkale’de Tamamlandı

İstanbul Offroad Kulübü (İSOFF) tarafından düzenlenen Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Avrupa Cross-Country Baja Kupası 5. ayağı Baja Troia Türkiye sona erdi. Polonya, Macaristan, İtalya, Portekiz, Belçika, Arjantin, Fransa, Ukrayna, İspanya ve Türkiye gibi birçok ülkeden sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen yarış aynı zamanda Doğu Avrupa Cross-Country Kupası‘na da puan verdi.

Çanakalan, Salihler, Ovacık, Çamlıca, Zerdalilik, Kuşçayırı, Gökçeiçi, Karapınar, Terziler ve Serçiler rotasında 3 gün boyunca devam eden organizasyonun FIA Avrupa Cross-Country Baja Kupası genel klasmanında Polonya’dan Krisistof Holoviç – Lukas Kurzea (Fosfopower) birinci, Belçika’dan Jislen de Mevius – Johan Jalet (G Rally Team) ikinci, İtalya’dan Ammerigo Ventura – Mirco Brun (Quadi Racing) üçüncü olarak finişe geldiler.
FIA klasmanında yarışan Türk ekipler arasında Rally Raid Team Türkiye‘den İsrafil Akyüt – Mert Tepe altıncı, Mert Becce-Sertaç Tatar sekizinci ve Eylem Tekin Erişti – Ejder Erişti onuncu olarak tammaladılar. Bu yarışın ardından Rally Raid Team Türkiye, FIA Avrupa Cross-Country Baja Kupası T4 Takımlar Birinciliğini kazandı.
Yarışın Doğu Avrupa Cross-Country Kupası klasmanında TH1 kategorisinde Mehmet Tüfekçioğlu – Uğur Tepe, TH2 kategorisinde İtalya’dan Marco Ernesto Leva – Alexia Giugin, TH3 kategorisinde Çağrı Çıtanak – Bener Baş, TH4 kategorisinde Benan Engin – Bülent Gültekin birinci sırayı aldı.
T1 klasmanında İtalya’dan Massimo Gabrieliski – Luca Macrini birinci olurken, SSV klasmanında Bulgaristan’dan Vladislav Velkov – Nikolay Nikolaye birinci, İran’dan Hamed Salimi Mavi ve Zare Rafie Kiyareş ikinci, Murat Öztiryaki ve Mert Öztiryaki üçüncü, TH klasmanda Bener Baş – Çağrı Çıtanak birinci, İtalya’dan Andretto Filipo – Francesco Proi ikinci ve Ahmet Tınkır – Ali Günpay üçüncü olarak podyuma çıkan sporcular oldular.
TOSFED